aktualności, ogólne

Pijmy wodę z kranu!

12 marca, 2019, Autor: zwik

PIJMY WODĘ Z KRANU!

Woda z ujęć głębinowych na terenie gminy Miechów odznacza się znacznymi walorami spożywczymi i zdrowotnymi. Jest to woda niskozmineralizowana, niskofluorkowa, zawierająca dużą grupę korzystnych dla zdrowia mikroelementów. Najważniejszymi dla człowieka pierwiastkami są magnez, wapń, sód i potas. Minerały zawarte w naszej wodzie pochodzą z różnych warstw ziemi, poprzez które przepływa woda gruntowa. Woda stanowi najlepszy i najzdrowszy płyn pozwalający na optymalne nawodnienie organizmu. Jest bezkaloryczna, nie zawiera cukrów jak to ma miejsce w przypadku soków owocowych i napojów.

Wapń i magnez są znaczącymi minerałami, one decydują o twardości wody. To, czemu garnki zawdzięczają nieestetyczny wygląd, pozwala na poprawę urody i zdrowia. Wypijając 1 litr pitnej wody, zaspokajamy około jedną dziesiątą dziennego zapotrzebowania na wapń, który jest niezbędny w budowie kości paznokci czy zębów, a także dla procesu krzepnięcia krwi. Magnez jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz mięśni. Jest on także odpowiedzialny za przemianę materii w organizmie.  Potas reguluje dystrybucję wody w ludzkim organizmie, ma bardzo znaczący wpływ na nasz system nerwowy.  Sód reguluje równowagę wody oraz kwasów w organizmie, potrzebują go wszystkie stawy, ma też znaczący wpływ na mózg i nerwy. 

FAKTY I MITY NA TEMAT WODY Z KRANU

Czy można pić wodę bezpośrednio z kranu?

– Woda z kranu dostarczana przez ZWIK Miechów sp. z o.o. jest zdrowa, bezpieczna, mogą ją pić osoby w każdym wieku, bez uzdatniania, filtrowania i gotowania.  Woda ma właściwości i skład wody źródlanej, a więc najzdrowszego napoju dla człowieka. 

Czy kamień w czajniku oznacza, że woda była brudna?

– Nie. To są właśnie te substancje mineralne, które powinny trafić do naszego organizmu, gdybyśmy wody nie zagotowali, a wypili bezpośrednio z kranu. 

Czy wapń w wodzie z kranu może wywołać kamicę nerek?

– Nie. Wypijając 1 litr naszej wody, zaspokajamy ok. jedną dziesiątą dziennego zapotrzebowania na wapń. Żeby więc przekroczyć tę normę, musielibyśmy pić przez dłuższy czas 10 litrów kranówki dziennie…

Jaką mamy pewność, że ta woda nie jest zanieczyszczona, nie ma jakichś brudów, bakterii?

– Nasza woda jest regularnie badana przez niezależne laboratorium, wyniki bada są umieszczane na stronie internetowej. Własne badania wykonuje również powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna.

Czy pijemy wodę bezpośrednio z sieci?

-Jeżeli chcemy mieć pewność, że pijemy wodę bezpośrednio z sieci, wystarczy odkręcić maksymalnie kran z zimną wodą i kontrolować temperaturę najlepiej zewnętrzną stroną dłoni. Po chwili odczujemy wyraźny spadek temperatury wody. Woda w wodociągu ma temp. ok. 9 st. C zarówno latem, jak i zimą. I wtedy taką wodę możemy nalać do szklanki i wypić. 

Zawartości składników mineralnych w wybranych wodach źródlanych:

 

Wapń

 mg/l

Sód

mg/l

Potas mg/l

Magnez mg/l

 Woda  Żywiec Zdrój n/g

42,0

10,0

6,0

 Oaza n/g

60,1

5,0

0,75

13,4

 Kropla Beskidu n/g

44,9

2,0

1

6,0

Primavera n/g

48,0

10,0

14,10

 Woda z ujęcia Biskupice – Gmina Miechów

28,1

7,3

3,09

14,7

Litr butelkowanej wody zakupionej w sklepie kosztuje nawet tyle co prawie 500 litrów wody dostarczanej przez nasz Zakład.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej:

http://pijewodezkranu.org/