aktualności, ogólne

22.03.2023r. – Światowy Dzień Wody

22 marca, 2023, Autor: zwik

Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. Celem tego święta jest przypominanie mieszkańcom naszej planety, jak ważna dla zdrowia i życia jest woda.

Z tej okazji w bibliotece publicznej im. Marii Fihel w Miechowie odbyły się warsztaty dla uczniów z miechowskich szkół podstawowych. W spotkaniu wziął udział Paweł Wilk, Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Miechowie sp. z o.o. Poruszono ważne tematy dotyczące między innymi jakości wody ujmowanej z ujęć znajdujących się na terenie miasta i gminy Miechów, a także o sposobach na oszczędzanie wody. Po części teoretycznej odbyły się warsztaty plastyczne. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał butelkę filtrującą oraz orzechy piorące w prezencie. Warsztaty odbyły się w ramach projektu Life Eko Małopolska dla klimatu. Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w warsztatach pani Magdalenie Wilk – dyrektor biblioteki oraz pani Marzenie Wiejak – doradcy ds. klimatu i środowiska ze Starostwa Powiatowego w Miechowie.

Nie bez przyczyny Ziemia jest nazywana Błękitną Planetą –  70% powierzchni Ziemi stanowi woda, ale zaledwie 2,5% to woda słodka, która nadaje się do picia. Brak wody oznacza kłopoty w życiu codziennym takie jak utrudnienia w kąpieli czy spłukiwaniu toalety, których możemy doświadczyć w trakcie awarii czy remontu wodociągów. Wodę mamy co dzień na wyciągniecie ręki. Wystarczy odkręcić kran. Bardzo rzadko zastanawiamy się nad konsekwencjami jej niedoboru. A brak dostępu do wody pitnej to także śmiertelne choroby i problemy społeczne.

Jeśli chodzi o Polskę to sytuacja nie jest najlepsza. Jesteśmy wprawdzie dumni z naszych rzek, mokradeł i imponujących jezior, jednak polskie zasoby naturalne są skromne. Mamy najmniej wody spośród wszystkich krajów europejskich i amerykańskich, a także w porównaniu z wieloma krajami środkowej Afryki, czy południowej i środkowej Azji.

WODA to nasz skarb, dlatego dbajmy o niego, póki jeszcze nie jest za późno.