aktualności, ogólne

22 marca – Światowy Dzień Wody

21 marca, 2024, Autor: zwik

Światowy Dzień Wody to wydarzenie obchodzone co roku 22 marca. Jest to międzynarodowy dzień ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1993 roku. Ma on na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie czystej wody i promowanie zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi.

Światowy Dzień Wody w 2024 roku skupia się na temacie „Water For Peace”, czyli Woda na rzecz pokoju”. Tematyka ta podkreśla rolę, jaką woda odgrywa w budowaniu lub podważaniu pokoju. Gdy dostęp do wody jest nierówny, a zasoby są zanieczyszczone lub niewystarczające, zwiększa się ryzyko konfliktów między społecznościami i narodami.

Brak dostępu do czystej wody pitnej to ogólnoświatowy problem, który szczególnie dotyka kraje o niskich dochodach, zwłaszcza na obszarach suchych i pustynnych. To złożona sytuacja, która obejmuje zarówno warunki klimatyczne, jak i kwestie infrastruktury, zarządzania zasobami wodnymi oraz konflikty i niestabilności polityczne.

Polska również stoi w obliczu problemu niedoboru wody. Jesteśmy jednym z krajów w Europie, gdzie zasoby wody są najbardziej ograniczone. Średnie roczne zasoby wodne na mieszkańca w Polsce wynoszą około 1600 m³, czyli tyle, ile na statystycznego obywatela Egiptu. Dla porównania średnia europejska to ok. 4300 m³.

Zasoby wodne są limitowane, dlatego każdy z nas powinien próbować zmniejszać codzienne zużycie wody. Istnieje wiele prostych sposobów na oszczędzanie, które mają duże znaczenie, gdy wykorzystuje się je na większą skalę. Jednym z nich jest picie wody z kranu.

Woda z ujęć głębinowych na terenie gminy Miechów odznacza się znacznymi walorami spożywczymi i zdrowotnymi. Jest to woda niskozmineralizowana, niskofluorkowa, zawierająca dużą grupę korzystnych dla zdrowia mikroelementów. Najważniejszymi dla człowieka pierwiastkami są magnez, wapń, sód i potas. Minerały zawarte w naszej wodzie pochodzą z różnych warstw ziemi, poprzez które przepływa woda gruntowa. Woda stanowi najlepszy i najzdrowszy płyn pozwalający na optymalne nawodnienie organizmu. Jest bezkaloryczna, nie zawiera cukrów jak to ma miejsce w przypadku soków owocowych i napojów.

Woda z kranu dostarczana przez ZWIK Miechów sp. z o.o. jest zdrowa, bezpieczna, mogą ją pić osoby w każdym wieku, bez uzdatniania, filtrowania i gotowania. Woda ma właściwości i skład wody źródlanej, a więc najzdrowszego napoju dla człowieka.

woda1

Obszar roboczy 1