aktualności, ogólne

Dofinansowanie dla ZWIK w ramach Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021-2027

15 października, 2024, Autor: zwik

PL Pasek FE RGB poziom

W dniu 11.10.2024 r. Prezes Zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Miechowie Sp. z o. o. Paweł Wilk podpisał umowę o dofinansowanie projektu pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w aglomeracji Miechów, poprawa gospodarki osadowej, zwiększenie efektywności dostaw wody poprzez budowę magistrali łączącej ujęcie Biskupice ze zbiornikami Góra Komorowska” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.

Całkowita wartość projektu wynosi 9 064 220,75 zł brutto.

Dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich wynosi 7 062 675,24 zł.

W ramach projektu powstanie ponad 3 km sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic: Piłsudskiego, Spacerowej, Ogrodowej w Miechowie oraz magistrala wodociągowa o długości 1,56 km łącząca ujęcie „Biskupice” ze zbiornikami Góra Komorowska. Zakupiona zostanie również nowatorska instalacja do termicznego przekształcania osadów ściekowych, dzięki której osad ściekowy powstający na Oczyszczalni ścieków w Komorowie przekształcony zostanie w środek poprawiający właściwości gleby.

Realizację projektu podzielono na zadania:

1. Zakup kompletnej instalacji do termicznego przekształcania osadów ściekowych wraz z modernizacją szaf sterowniczych oraz systemem SCADA w związku z wdrożeniem nowych sekcji technologicznych, zakup i montaż instalacji wody popłucznej do procesu odwadniania osadu, zakup ładowarki do przewozu i przeładunku środka poprawiającego właściwości gleby.

2. Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne – zakup dmuchaw napowietrzających do wstępnych komór fermentacji WKFz, zakup pomp ślimakowej i wirowej.

W wyniku realizacji zadania ograniczone zostanie powstawanie komunalnych osadów ściekowych na Oczyszczalni ścieków w Komorowie. Osady poddane zostaną procesowi termicznej higienizacji i będą mogły być wykorzystane przez rolników w celach nawozowych, jako środek wspomagający uprawę roślin. Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. posiada decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na przeróbkę ustabilizowanych osadów ściekowych w środek poprawiający właściwości gleby. Przeróbka termiczna komunalnych osadów ściekowych pozbawi je kodu odpadu i przekształci w bezpieczny środek do stosowania w rolnictwie.

Cel projektu: ograniczenie powstawania komunalnych osadów ściekowych.

Odbiorcy projektu: mieszkańcy korzystający ze zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej, rolnicy.

3. Zwiększenie efektywności dostaw wody (budowa magistrali) – Rozbudowa wodociągu dla miasta Miechowa z włączeniem ujęcia Biskupice.

W wyniku realizacji tego zadania zwiększy się bezpieczeństwo oraz efektywność dostaw wody dla całego miasta Miechowa. Poprzez budowę magistrali wodociągowej o długości 1,56 km łączącej ujęcie „Biskupice” ze zbiornikami Góra Komorowska nastąpi włączenie do eksploatacji ujęcia wody „Biskupice” zlokalizowanego przy ulicy Kraszewskiego w Miechowie. Jego zasoby eksploatacyjne są wyższe aż o ¼ od zasobów ujęcia „Bezdno”, które obecnie zaopatruje w wodę miasto Miechów. Ujęcie wody „Biskupice” po zakończeniu realizacji zadania stanie się głównym ujęciem zaopatrującym mieszkańców miasta i pobliskich okolic w wodę.

Cel projektu: zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności dostaw wody dla całego miasta Miechowa.

Odbiorcy projektu: mieszkańcy Gminy Miechów, którzy będą korzystać z wody po wykonanej modernizacji ujęcia „Biskupice” i „Hydroforni Góra Komorowska”.

4. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic: Piłsudskiego, Spacerowej, Ogrodowej w Miechowie.

Przedmiotem zadania jest budowa kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic: Piłsudskiego, Spacerowej i Ogrodowej w Miechowie o długości 3,11 km. Zadanie realizowane będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj” i obejmuje zaprojektowanie, uzyskanie wymaganych decyzji i zezwoleń na budowę oraz wybudowanie sieci kanalizacyjnej wraz z niezbędnym uzbrojeniem. Mieszkańcy ulicy Piłsudskiego oraz części ulicy Spacerowej (w obrębie aglomeracji) otrzymają możliwość przyłączenia się do nowo wybudowanej zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. Ścieki sanitarne z przedmiotowego obszaru będą odprowadzane do kolektora głównego sieci kanalizacyjnej, a następnie trafią do oczyszczalni ścieków w Komorowie, gdzie zostają poddane procesowi oczyszczania. Istniejąca kanalizacja sanitarna wykonana będzie w systemie grawitacyjnym. Celem zadania jest wypełnienie zobowiązań wynikających z Dyrektywy 91/271/EWG w zakresie stopnia skanalizowania aglomeracji, które po zakończeniu zadania zostaną zrealizowane w pełnym zakresie.

Cel projektu: wykonanie zobowiązań wynikających z Dyrektywy 91/271/EWG.

Odbiorcy projektu: mieszkańcy, którzy w ramach zadania podłączeni zostaną do nowo wybudowanej zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej.