aktualności, ogólne

Zmiana dostawcy ciepła od 1 stycznia 2023r.

19 grudnia, 2022, Autor: zwik

Szanowni Państwo,

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Miechowie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością informuje, iż w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 15 września 2022r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła oraz przez wzgląd na sytuację na rynku paliw od 1 stycznia 2023 r. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Miechowie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie świadczył dostaw energii cieplnej na terenie Miasta Miechowa.

Kotłownie, w których produkowane jest ciepło zasilane są paliwem gazowym. Wskazane wyżej przepisy wprowadziły kategorię podmiotów, którym gaz dostarczany jest po stawkach preferencyjnych, a nie rynkowych (które wzrosły w ostatnim czasie nawet kilkukrotnie). Spółka wielokrotnie podejmowała próby zgłoszenia jako podmiot uprawniony do niższych stawek (dostawca ciepła do budynków wielolokalowych), jednakże pomimo składania licznych wyjaśnień i dokumentów oraz rozmów z dostawcą paliwa gazowego, takiego statusu nie otrzymała. Zakup gazu po stawkach rynkowych doprowadziłby nawet do kilkukrotnego wzrostu kosztów dostaw energii cieplnej dla użytkowników lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach zasilanych z kotłowni obsługiwanych przez ZWiK w Miechowie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dla zapobieżenia tym negatywnym skutkom nowym dostawcą ciepła zostanie Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przyszłość” w Miechowie, która z mocy przepisów prawa objęta jest ochroną taryfową, w związku z czym może zakupić paliwo gazowe w niższej cenie (z tym zastrzeżeniem, że na cele produkcji ciepła dla określonych odbiorców, przede wszystkim na cele bytowe).